Jak si vyložit svůj osobní horoskop – 1. část

Zajímá vás, jak si vyložit svůj osobní horoskop? Chcete vědět, jak pracovat s tím „astrologickým kolečkem“ plným čar a čísel? Tak právě pro vás je tu série článků, kde vysvětlíme, jak výklad funguje a jaké znalosti jsou k tomu potřeba. 

 

Co potřebuji k výkladu osobního horoskopu?

K výkladu osobního horoskopu potřebujete datum narození, přesný čas a také místo. Osobní horoskop zobrazuje polohu nebeských těles v okamžiku našeho narození, proto je potřeba znát přesný čas a místo narození. Nestačí jenom datum, ze kterého sice můžeme určit polohu planet ve znameních, ale už nezjistíme, v jakých domech se nacházejí. 

 

Kde zjistím přesný čas svého narození?

Pokud neznáte přesný čas svého narození a vaše maminka si ho pamatuje jen přibližně, zavolejte si do porodnice nebo na matriku. Někdy je tato služba zpoplatněna, ale určitě se to vyplatí. Ve výkladu totiž rozhodují i minuty. Astrologové pak pracují se specializovanými programy, které vypočítají polohu planet v okamžiku vašeho narození. Vy si můžete najít na internetu některý z online nástrojů, které jsou zdarma. Dobrý je např. web www.najdise.cz

 

Co představuje „astrologické kolečko“?

Váš osobní horoskop zvaný také „radix“ je znázorněný v astrologickém kolečku, jak můžete vidět na obrázku (podoba je ale u každého jiná). Pravděpodobně jste ho už někdy viděli. Kružnice, která ho tvoří, je zdánlivý pohyb Slunce kolem Země (z astronomie víme, že Země obíhá okolo Slunce, proto píšu zdánlivý pohyb). Této kružnici se říká ekliptika a je rozdělena do 12 výsečí po 30°. Každá výseč je pro jedno znamení horoskopu (od Berana až po Ryby).

 

Co sledujeme v radixu?

Teď už víme, že osobní horoskop se nazývá radix. Je to zachycení polohy planet v okamžiku vašeho narození. Samozřejmě, že planety se stále pohybují a s tím astrologie také pracuje. Váš radix je ale zachycení konkrétního momentu, proto jej můžete brát jako to, co vám bylo „dáno do vínku“ a pak už je na vás, jak své osobnostní předpoklady v životě využijete.

Vraťme se ale zpět k výkladu horoskopu. V radixu nás nejvíce bude zajímat 10 planet: Slunce, Luna, Merkur, Venuše, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun, Pluto a také bod na obloze zvaný Severní uzel (neboli Dračí hlava), který je vypočítaný podle dráhy Luny (v astrologii se Měsíc označuje vždy jako Luna). A ještě zmíním jednu poznámku: astrologie bere Slunce i Lunu také jako planety pro zjednodušení, i když z astronomie víme, že to planety nejsou.

Slunce, Luna, Merkur, Venuše a Mars nazýváme osobními planetami. Jsou nejblíže Zemi, mají rychlejší dobu oběhu celým zvěrokruhem a mají vliv na náš charakter. Proto se jim říká osobní planety. U našeho horoskopu si všímáme, v jakých znameních se nacházejí.

Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a Pluto patří mezi generační planety. Oběhnout celý zvěrokruh jim trvá i několik let, proto má jedna generace lidí tyto planety ve stejných znameních. Nemívají velký vliv na náš charakter, ale spíše u nich zkoumáme, v jakých oblastech života nás ovlivňují.

 

Co je ascendent a jak ho zjistím?

Ascendent patří také mezi hlavní prvky, které kromě deseti planet a Severního uzlu sledujeme v horoskopu. Je to bod, v kterém se ekliptika (kružnice) protíná s horizontem Země na východě a kdy vychází v tomto bodě Slunce. Podrobnější informace si můžete přečíst v našem článku. V radixu ho uvidíte vlevo pod označením ASC nebo AC. V astrologii je východ vlevo, tedy obráceně, než jsme zvyklí. U ascendentu je pro nás důležité vědět, v jakém je znamení.

Další informace a postup při výkladu horoskopu se dozvíte v příštím článku Jak si vyložit svůj osobní horoskop – 2. část. Dejte nám prosím vědět, jestli jsou informace srozumitelné a pochlubte se, zda se vám podařilo zjistit, jak vypadá váš radix. :-)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení